tightening the belt



O.M.G.

Guess how much Keola spent eating out this month for lunch?

Are you ready?
$101.61
THAT'S $5.08 A DAY (WORK DAY)
$20.32 A WEEK!

That is quite frankly,
UNACCEPTABLE

The culprit?

Lack of preparation and planning.

You see, I have everything it takes to make healthy, inexpensive lunches.

I just haven't streamlined the process.

So tonight, I prepared.

I peeled and chopped carrots,

plucked grapes and put them in baggies of 20,

sliced up a block of tofu,

and made tuna and egg sandwich mix - Keola's fav.

I dedicated an ENTIRE shelf of the fridge to Keola's quick and easy lunches so now he can slap a sandwich together, grab snacks and GO!

Enter choir of angels:




I'm not EXACTLY sure how much all of this costed, but my estimate is a measely
$9.08

If this lasts Keola a week, we'll have spent
$1.81 A DAY,
$36.32 A MONTH

for a monthly savings of...
$65.29!

Do you wanna know the yearly savings?

I thought so.

Drum roll please.

Aaaaahem....

The yearly savings is:
SEVEN HUNRED EIGHTY-THREE DOLLARS AND FORTY-EIGHT CENTS

yes.
$783.48

and a pretty fridge.

That's really what I was going for.